Branislav Hanus- Prečo fotím fotorande?

Pridané dňa apr 21, 2017

 

Prečo fotím fotorande?

Predsvadobné fotografovanie sa v ostatnej dobe stalo populárnym doplnkom k samotnému svadobnému foteniu. Toto je krátka úvaha o tom, prečo má tento prvok v mojej skladačke činností, ktoré sú súčasťou práce svadobného fotografa, svoje dôležité miesto.

Už od prvých svadieb, ktoré som fotil, som si na úvodné stretnutie s budúcimi mladomanželmi nosil fotoaparát. Neviem prečo. Prišlo mi to prirodzené. V tých časoch som nemal naštudované, že sa to volá „fotorande“ alebo predsvadobné fotenie a že by to mohla byť akási oficiálna súčasť balíčka služieb svadobného fotografa.

Každý z nás svadobných fotografov má svoj spôsob práce, svoj postup, ako sa dopracovať k želanému výsledku a nafotiť čo možno najlepšie fotky pre pár, ktorý mu zveril zodpovednosť za zdokumentovanie ich svadobného dňa. Ak nachvíľu dáme bokom technickú stránku (expozičné hodnoty, kompozícia, práca so svetlom, predvídanie situácií…), tak je asi najdôležitejším elementom vedúcim k spokojnosti vzájomné pozitívne naladenie snúbencov a fotografa. Jednoducho si fotený pár a fotograf musia od začiatku ľudsky „sadnúť“. Výborný spôsob ako to dosiahuť, je pre mňa práve spomínané fotorande. Namiesto formálneho stretnutia niekde na káve preto uprednostňujem možnosť vyraziť spolu niekam von. Nemusí to byť nič špeciálne. Dôkladnejšiu prípravu a výber miesta si nechávame skôr na samotné svadobné portréty. Stačí úplne jednoduchá prechádzka na miesta, kde to snúbenci poznajú. Kľudne niekam, kde radi chodia randiť už dlhší čas. Je fajn, keď sa nám podarí dostať do predsvadobných fotiek aj istú symboliku, príbeh. Napríklad miesto prvého rande, alebo miesto, kde mladý muž kľakol na jedno koleno (nie aby si zaviazal šnúrku) a pod. Ale miesto nie je podstatné. Čo je naozaj dôležité je nastaviť atmosféru, ktorá buduje dôveru, porozumenie a celkové pozitívne naladenie. To je pre mňa úplne kľúčová vec. Všetko ostatné je z pohľadu fotografa už „len“ remeslo. Čo je samozrejeme tiež dôležité, ale to je iná téma.

Takže, aby z toho nevznikol príbeh dlhší ako Pán prsteňov už len zhrnutie výhod absolvovania predsvadobného fotenia:

  • Fotorande je výborný spôsob, ako sa vo veľmi uvoľnenej atmosfére vzájomne spoznať. Vy zistíte, akým spôsobom váš fotograf pracuje, ako asi také fotenie prebieha. Ja sa zase zoznámim s vaším príbehom, spoznám vaše predstavy. Absolvovanie fotorande je aj pre fotografa výborným nástrojom ako neskôr „ostré“ fotenie svadobných portrétov pozdvihnúť o level vyššie tým, že už pozná vaše reakcie a schopnosť uvoľniť sa. A tiež už môže vyťažiť maximum zo silných stránok, ktoré odpozoroval na prvom fotení a naopak vyhnúť sa tým slabším.
  • Fotorande je super možnosť vyskúšať si fotenie v pohodlnom oblečení a bez svadobného stresu. Hlavne pre chlapov je príjemné zistiť, že fotenie nie je žiadna hrôza a v pohode sa to dá prežiť aj bez predošlých skúseností s tým, že na nich v podstate cudzí človek mieri veľkým foťákom. Samotné svadobné fotenie si už mladomanželia užívajú.
  • Váš foto príbeh zo svadby bude bohatší o niekoľko pekných fotografií v „civile“.
  • Výsledky z fotorande môžete kreatívne využiť ako motív na vaše svadobné oznámenie alebo pri výzdobe svadobnej sály.

 

Fotenie rande vo vám známom prostredí (v tomto prípade na chalupe) vám môže pomôcť ľahšie sa uvoľniť a byť prirodzený.

Rande sa dá fotiť kedykoľvek. Ani zima nie je prekážkou.

Nebudem sa brániť, keď ma na fotorande vytiahnete napríklad do Benátok…

… alebo do Prahy?

… prípadne niekam k moru …

Spokojne si priveďte svojich domácich miláčikov. Skvelo to uvoľňuje atmosféru a pomáha nesústrediť sa na objektív.

Keď ju miluješ (Barcelonu), nie je čo riešiť.

S Táňou a Lukášom sme po skončení fotenia stihli skočiť na príjemný obed. Aj tam dokázali, ako sú nad vecou a že si dokážu robiť žarty aj sami zo seba. Ďalší rozmer tohto stretnutia bol, že kamarátke, ktorú si na fotenie priviedli na výpomoc a asistenciu, som po zhruba roku mal tiež to potešenie zaznamenať svadbu. Fotka z jej rande je tiež súčasťou tohto výberu.

Dôkaz, že nemám nič proti kávičkovaniu. Naopak, milujem dobrú kávu a rád si s vami po fotení sadnem do príjemnej kaviarne.

V prípade ultra horúcich dní je fajn nahradiť kávu inými vhodnými nápojmi. Teším sa.